Skip to content

W naszej szkole w okresie jesienno-zimowym realizowano

innowację pedagogiczną

,,UWAŻNOŚĆ – nasza siła, wielka moc’’

autorstwa Katarzyny Gruszki

 

      Główny cel innowacji to troska o zdrowie psycho-fizyczne dzieci i młodzieży oraz pomoc w umiejętności uspokajania się, wyciszania oraz opanowania sztuki samoregulacji i koncentracji.

Innowacja zawierała 6 pakietów, które obejmowały:

  • ODDECH MOCY – techniki oddechowe, które uczą dzieci, jak być w chwili obecnej,
  • RELAKSACJANKI – bajki i opowieści pomagające się zrelaksować i wyciszyć,
  • ŚWIAT ZMYSŁÓW – ćwiczenia uruchamiające zmysły i sensorykę,
  • KRAINA KREATYWNOŚCI – zadania artystyczno – wyciszające,
  • UWAŻNE CIAŁO I UMYSŁ – ćwiczenia dla ciała i umysłu w formie gier i zabaw.

W  przygodzie z uważnością udział wzięli uczniowie klasy 3b.

Swoje pierwsze zajęcia z innowacji uczniowie rozpoczęli od oddechu.

Podczas zajęć wykonywali  ćwiczenia oddechowe, które wprowadzały ich w stan odprężenia i spokoju. Uczyli się przy tym minimalizować napięcie oraz koncentrować uwagę. Do ćwiczeń oddechowych wykorzystywali chusteczki oraz jesienne liście, które wirowały w rytm ich oddechów.

Uważność to kraina kreatywności. Uczniowie chętnie w niej uczestniczyli. Wsłuchując się w krótkie opowiadania relaksacyjne przenosili się do krainy fantazji, zatapiając się w swoich myślach i emocjach. Swoje odczucia odzwierciedlali na kartkach papieru, tworząc artystyczne dzieła.

Uczniowie brali również udział w treningu uważności, podczas którego wykonywali ćwiczenia, które wymagały od nich dużej koncentracji. Próbowali jak najdłużej utrzymać książkę na głowie skupiając uwagę na tym, aby równo rozłożyć ciężar na stopach, stojąc na jednej nodze patrząc w wybrany punkt.
Wszyscy poradzili sobie z tym rewelacyjnie, ponieważ ich uwaga była skupiona na tym, co się dzieje w danej chwili.

Jedność z ciałem i umysłem uczniowie trenowali wykonując ćwiczenia z Misią Jogisią. Ćwiczenia te wykonywali z wielką dokładnością i precyzją. Nauczyli się odbierać świat wszystkimi zmysłami, postrzegać swoje ciało oraz to, co dzieje się wokół niego, ale przede wszystkim w nim samym.

Uczniowie biorący udział w przygodzie z uważnością z pewnością lepiej się poznali, niektórzy otworzyli swoje dusze, zaczęli opowiadać o sobie. Nauczyli się zwracać uwagę na siebie wzajemnie dostrzegając osoby, które potrzebują wsparcia.

Powrót do góry