Skip to content

Dnia 9 XI świętowaliśmy w naszej szkole Uroczystość 100 – lecia Niepodległości Polski. Wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani na galowo. W odświętnie udekorowanej hali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna. Głównym celem wszystkich działań w tym dniu było kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia. Już w tygodniu poprzedzającym uroczystość przygotowywaliśmy się do tego święta. Przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne pt. „Barwy Niepodległej”, uczyliśmy się pieśni patriotycznych, dekorowaliśmy sale lekcyjne i korytarze szkolne. 9 XI w naszej szkole zorganizowano szereg wydarzeń upamiętniających 100 rocznicę, gdy Polska po wielu latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym, niepodległym państwem. Jako pierwsza odbyła się uroczysta akademia. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślały barwy narodowe, godło i hymn. Występujący w sposób ciekawy przedstawili losy narodu polskiego, kolejne rozbiory i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności. Członkowie koła tanecznego i dwie grupy chóru szkolnego uświetnili swoimi występami naszą uroczystą akademię. Na zakończenie części oficjalnej wszyscy zgromadzeni na sali wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Wykorzystując specjalnie przygotowane na tę okazję kartki z tekstem, z muzycznym podkładem w tle, śpiewaliśmy najbardziej znane pieśni, które towarzyszyły polskim legionistom podczas ich walk w czasie I wojny światowej. „Chór na 400 głosów” wykonał pieśni: „Wojenko, wojenko…”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Marsz I brygady” i „Rotę”. Następnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała na boisku szkolnym hymn państwowy. Około południa zakopano na terenie szkolnego podwórka ” Skrzynię czasu”, czyli wielki kufer zawierający zdjęcia, pamiątki,folder jubileuszowy szkoły i inne ważne dla uczniów szkolne przedmioty. Każdy miał okazję włożyć do skrzyni swoją pamiątkę, którą chciałby pokazać przyszłym pokoleniom. W dalszej części pełnego atrakcji dnia odbyła się gra terenowa, sztafeta i konkursy sprawdzające poziom wiedzy o naszej ojczyźnie. Świąteczny dzień zakończył się wypuszczeniem w niebo biało – czerwonych balonów i odśpiewaniem na boisku utworu patriotycznego.
Narodowe Święto Niepodległości na stałe wpisane jest w kalendarz uroczystości Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Głubczycach.
Jednak ten dzień był wyjątkowy.
Uświadomił nam, jak cenną wartością jest życie w wolnym kraju.

Marzena Różnicka – Świercz

Powrót do góry