Skip to content

    Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 2 w Głubczycach włączyła się do Gminnego Konkursu „Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom”. Inicjatywa konkursu pojawiła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grobnikach, którą podjęła i prowadzi pani dyrektor Gabriela Simbiga. Finał tej pszczelej imprezy poprzedziła sześciomiesięczna akcja uprawy roślin miododajnych i obserwacji przylatujących na nie owadów, zwieńczona wykonaniem prac konkursowych. Nasiona roślin miododajnych przekazała firma Bayer. Rozstrzygnięcie konkursu połączone z wielką galą finałową odbyło się 23 października 2018 roku w sali " Pod Aniołem" w Głubczycach, podczas której wręczono nagrody, w tym nagrody główne ufundowane przez głubczyckie firmy: ASA Sp. z o.o., Top Farms oraz Stację Doświadczalną Oceny Odmian- COBORU.
Prace konkursowe oceniane były przez jury w trzech kategoriach. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne pt. " Pracowite pszczółki", dzieci klas I- III zrobiły plakaty „Siejąc kwiaty- pomagamy pszczołom” a uczniowie klas I- VII przygotowali zielniki oraz albumy lub plakaty z dokumentacją fotograficzną roślin i odwiedzających je owadów. Nową kategorią dla wszystkich grup wiekowych było wykonanie hotelu (domku) dla zapylaczy według własnego pomysłu. Domek musiał być wykonany z drewna lub sklejki z użyciem materiałów ekologicznych, przyjaznych środowisku i owadom. Wykonane przez dzieci domki i hotele dla owadów będą umieszczone w przestrzeni publicznej naszego miasta i gminy. Tradycyjnie patronat nad konkursem objął pan burmistrz Głubczyc- Adam Krupa i prezes Związku Pszczelarzy w Głubczycach pan Krzysztof Głowiszyn.

Na początku uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor PSP w Grobnikach Gabriela Simbiga, która szczególnie ciepło przywitała zaproszonych gości, sponsorów, nauczycieli, uczniów i przedszkolaków, a następnie podziękowała wszystkim placówkom uczestniczącym w konkursie oraz fundatorom nagród. IV edycję Gminnego Konkursu „Siejąc kwiaty-pomagamy pszczołom”; uświetniły występy dzieci z poszczególnych szkół i przedszkoli. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość skosztowania różnych gatunków miodu. Doniosłym momentem uroczystości było wręczenie nagród laureatom konkursu. Najwyższe wyróżnienie – Grand Prix Konkursu otrzymała uczennica naszej szkoły Marta Lewicka z klasy 7a. Autorami najlepszych prac zostali również:
Kl. IV- VI
Tomasz Witek kl. 5b – I miejsce
Wiktoria Hipnarowicz kl. 6b – I miejsce
Tomasz Zając kl. 4d – I miejsce
Julia Podleśny kl.6b – II miejsce
Karolina Hajbura kl.5b – II miejsce
Wyróżnienia:
Wojciech Gruca kl.6b , Julita Mucha kl. 6b, Oliwia Hanzel kl.6b
Julia Śrutwa kl.7a

Na zakończenie imprezy Pani Dyrektor PSP w Grobnikach zaprosiła wszystkich uczestników do udziału w kolejnej edycji konkursu.
Konkurs umożliwił wszystkim uczestnikom lepiej poznać owady zapylające w naturalnym środowisku oraz ich ogromną rolę w życiu człowieka.
Bez pszczół nasz świat byłby nie tylko mniej kolorowy, ale i ubogi w pożywienie. Dlatego zasługują one na szczególną uwagę i ochronę z naszej strony.
Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym z naszej szkoły serdecznie gratulujemy!

Alicja Chochowska

Powrót do góry