Skip to content

                    UCZYMY SIĘ PAMIĘTAĆ

         W odpowiedzi na zaproszenie Ministerstwa Edukacji i Nauki wzięliśmy udział w akcji ,,SZKOŁA PAMIĘTA”, której celem jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.

        W poniedziałek 24 października uczniowie kl. VII a, VIII a, VIII b i VIII d mieli okazję wysłuchać wykładu Pana Dragomira Rudego z Muzeum Czynu Powstańczego na temat Powstań Śląskich. Te trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku, które miały miejsce w latach 1919–1921 między ludnością polskąniemiecką, odbyły się w okresie formowania się Państwa Polskiego po zakończeniu I wojny światowej. Wydarzenia te istotne są dla naszej historii, także lokalnej, ponieważ kluczowa bitwa III powstania śląskiego rozegrała się o przynależność do Polski Góry Świętej Anny, miejscowości leżącej w pobliżu Głubczyc i dobrze znanej ze względu na swój pielgrzymkowy charakter wielu głubczyczanom.

       Przygotowaliśmy też gazetkę poświęconą bohaterom niezłomnym. Ważne miejsce zajmuje tam znany naszej społeczności i goszczący kiedyś w naszej szkole bohater polskiej historii, mieszkaniec naszego miasta, żołnierz AK kpt. Marian Markiewicz, pseudonim ,,Maryl”, który odszedł na wieczną wartę 25 października bieżącego roku w wieku 98 lat.

      W ostatnich dniach października odwiedzaliśmy i porządkowaliśmy miejsca pamięci naszych bohaterów na naszym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej.

      Uczniowie klas IV- VIII wzięli też udział w konkursie plastycznym “Namalowane-niezapomniane” nawiązującym do polskiej tradycji świąt zadusznych.

      Chcemy, aby akcja ,,SZKOŁA PAMIĘTA” na zawsze znalazła się w kalendarzu naszych przedsięwzięć.

Powrót do góry