Skip to content

         W tym roku po raz trzeci obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy i (Cyber)nękaniu w Szkole (International Day against Violence and Bullying at School Including Cyberbullying) ustanowiony przez UNESCO w odpowiedzi na niepokojący raport z 2019 roku. Wynika z niego, że co trzeci uczeń przynajmniej raz doświadczył przemocy ze strony rówieśników. Od wybuchu pandemii ilość czasu spędzanego przez dzieci w internecie wzrosła o ok. 20%, co sprawia, że jeszcze więcej przypadków nękania odbywa się za pośrednictwem platform społecznościowych i aplikacji mobilnych.

Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy.

Tylko, jak się za to zabrać, gdy tak trudno nadążyć za zmieniającymi się trendami?

         Dobrze jest towarzyszyć dziecku we wkraczaniu w świat mediów cyfrowych już od najmłodszych lat. Ogromne znaczenie ma uzgodnienie domowych zasad ekranowych oraz przerw w korzystaniu z urządzeń. Zanim dasz dziecku do ręki tablet, komórkę lub własnego laptopa aktywuj w nich odpowiednie zabezpieczenia i blokady. Wyjaśnij maluchowi, czemu służą ustawienia prywatności w mediach społecznościowych i jak korzystać z nich w odpowiedzialny sposób. A przede wszystkim: oferuj dziecku stałe wsparcie i rozmawiaj z nim o tym, co robi w sieci. Dzięki temu wzrastają szanse, że jeśli doświadczy cybernękania, zwróci się o pomoc właśnie do ciebie.

Szczegółowe rekomendacje i zalecenia dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z multimediów można znaleźć w ulotce oraz artykułach „Pierwszy smartfon dla dziecka” oraz „Media społecznościowe – co musisz wiedzieć jako rodzic”.

Powrót do góry