Kilka dni temu wszystkie klasy ósme wraz z nauczycielem historii Panią Elżbietą Tantałą, odwiedziły Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, które mieści się w naszym ratuszu.
Muzeum, które zwiedziliśmy posiada wiele różnych pamiątek (zdjęcia, listy oraz dokumenty). Oczywiście w Muzeum znajdowało się bardzo dużo przeróżnych eksponatów z okresu  II wojny światowej.
Były tam między innymi:  stara porcelana, zabawki, którymi bawiły się dzieci w tamtych czasach lub stare meble i inne rzeczy, które były wyposażeniem mieszkań.

Lekcje muzealne rozpoczynały się od oglądania oraz czytania starych listów, które Polacy pisali z obozów jenieckich, przymusowych robót w III Rzeszy do swoich rodzin lub przyjaciół podczas  zawieruchy wojennej. Nie każdy list udało się dokładnie rozczytać, ponieważ ludzie mieli wtedy charakterystyczne pismo (uczyli się kaligrafii), poza tym czas nie był łaskawy dla tych pamiątek.

Po obejrzeniu listów, każda z czterech grup czytała dokumenty oraz oglądała fotografie Głubczyc z lat przed II wojną światową, czasów wojny i smutne zdjęcia naszego miasta
po przejściu działań wojennych w marcu 1945 roku. Próbowaliśmy rozpoznać miejsca, przedstawione na zdjęciach, często były to ruiny.

Gdy pani przewodnik opowiadała historię Głubczyc, wielu uczniów wykazało się znajomością faktów i ciekawostek na temat ich miasta. Po przejrzeniu pamiątek, uczniowie udali się do miejsca, gdzie znajdują się karabiny oraz mundury i ich wyposażenie.
Została zaprezentowana broń z czasów II wojny światowej. Chłopcy z 8b mogli wykazać się dużą znajomością w tym temacie.

Gdy lekcja w muzeum dobiegała końca, klasa udała się w miejsce gdzie było mnóstwo zdjęć Głubczyc zawieszonych na ścianie.  Zdjęcia głównie przedstawiały zrujnowane, powojenne Głubczyce –  namacalne świadectwo historii i ludzkich tragedii (ruiny kamienic, miejskiego ratusza, kościołów). Jakie piękne to były budowle można sobie wyobrazić,
ale także sprawdzić na jeszcze starszych fotografiach.

Udane i ciekawe lekcje historii, klasy  uwieczniły na fotografiach. Ta wycieczka zostanie
na zawsze
w pamięci uczniów. Uczniowie dowiedzieli się jak ich pradziadkowie musieli walczyć o wolną Polskę. Nasze Muzeum jest wiarygodną lekcją historii.

Szczerze zachęcam do odbycia takiej lekcji.

Julia Antoszczyszyn
                                                                                 klasa 8b