Skip to content

         Szkoła Podstawowa nr 2 w Głubczycach kolejny raz przystąpiła do Gminnego Konkursu ” Siejąc kwiaty – pomagamy pszczołom”. Inicjatywa konkursu pojawiła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grobnikach, którą podjęła pani dyrektor Gabriela Simbiga. Finał tej pszczelej imprezy poprzedziła sześciomiesięczna akcja uprawy roślin miododajnych i obserwacji przylatujących na nie owadów, zwieńczona wykonaniem prac konkursowych. Nasiona roślin miododajnych przekazała firma Bayer. Rozstrzygnięcie konkursu połączone z wielką galą finałową odbyło się 22 października 2019  roku w sali  ” Pod Aniołem” w Głubczycach, podczas której wręczono nagrody, w tym nagrody główne ufundowane przez głubczyckie firmy: ASA Sp. z o.o., Top Farms oraz Stację Doświadczalną Oceny Odmian- COBORU. Prace konkursowe oceniane były przez jury w trzech kategoriach. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne pt. ” Pracowite pszczółki”, dzieci klas I- III zrobiły plakaty „Siejąc kwiaty- pomagamy pszczołom”, a uczniowie klas I- VIII przygotowali zielniki oraz albumy lub plakaty z dokumentacją fotograficzną roślin i odwiedzających je owadów.  Kategorią dla wszystkich grup wiekowych było wykonanie hotelu ( domku) dla zapylaczy według własnego pomysłu. Domek musiał być wykonany z drewna lub sklejki z użyciem materiałów ekologicznych, przyjaznych środowisku i owadom. Wykonane przez dzieci domki i hotele dla owadów będą umieszczone w przestrzeni publicznej naszego miasta i gminy. Tradycyjnie patronat nad konkursem objął pan burmistrz Głubczyc- Adam Krupa i prezes Związku Pszczelarzy w Głubczycach pan Krzysztof Głowiszyn.

Na początku uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor PSP w Grobnikach Wioleta Tulej, która szczególnie ciepło przywitała zaproszonych gości, sponsorów, nauczycieli, uczniów i przedszkolaków, a następnie podziękowała wszystkim placówkom uczestniczącym w konkursie oraz fundatorom nagród. V edycję Gminnego Konkursu ” Siejąc kwiaty- pomagamy pszczołom” uświetniły występy dzieci z poszczególnych szkół i przedszkoli. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość skosztowania różnych gatunków miodu. Doniosłym momentem uroczystości było wręczenie nagród laureatom konkursu. Autorami najlepszych prac  zostali:

Kl. IV- VII

Wojciech Gruca kl.7b – I miejsce

Julia Podleśny kl. 7b – I miejsce

Tomasz Witek kl.6b – II miejsce

Adam Strojny kl.5b – II miejsce

Aniela Rubczyńska kl. 5b- IIImiejsce

Konkurs umożliwił  wszystkim uczestnikom lepiej poznać owady zapylające w naturalnym środowisku oraz ich ogromną rolę w życiu człowieka. Bez pszczół  nasz świat byłby nie tylko mniej kolorowy, ale i ubogi w pożywienie. Dlatego  zasługują one na szczególną uwagę i ochronę z naszej strony.

Wszystkim zwycięzcom  z naszej szkoły serdecznie gratulujemy!

Powrót do góry