Skip to content

Na lekcji historii w klasie Vc sala zaroiła się od bogiń i bogów greckich. Kogo tam nie było?
Przybył sam władca Olimpu (nawet kilkoro) Zeus z małżonką Herą, piękna i eteryczna Afrodyta, mądra i rozważna Atena, wojowniczy Ares, najprzystojniejszy spośród bogów Apollo wraz z siostrą Artemidą, potężny władca morskich głębin Posejdon i inni mieszkańcy Olimpu. Zabawa była przednia, nektaru i ambrozji dla wszystkich wystarczyło.

Uczniowie przygotowali ciekawą prezentację, wcielając się w greckich bogów. Nie zabrakło barwnych strojów i własnoręcznie przygotowanych atrybutów boskości. Młodzi artyści okazali się również świetnymi mówcami – każdy z prezentowanych bogów przybliżał swoją sylwetkę w formie zagadki. Były to nietypowe zajęcia podsumowujące cykl lekcji dotyczących starożytnej Grecji.

A może Ty zabawisz się z nami i odgadniesz imię boga?
1. W mitologii greckiej jestem trzecią córką Kronosa i Rei, żoną boga wielu bogów. Boginią płodności i opiekunką ogniska domowego. Kim jestem?
2. Zsyłam deszcz, gromadzę czarne kłębowiska chmur, huraganem podnoszę ołowiane fale morza. Jestem panem błyskawic i piorunów.
3. Kalo proi, drodzy państwo. Moim ojcem jest bóg wszystkich bogów. Wiem, gdzie powinien stać każdy żołnierz na wojnie i jak ta wojna się potoczy. Moim znakiem rozpoznawczym są oliwki i sowa. Kim jestem?
4. Nie jestem piękny – to nic nie szkodzi, majątek wszystko mi wynagrodzi.
Okna z muszelek, pałac w błękicie – cała ta otchłań to piękne życie.
Żywioł tak wielki mogę poskromić, fale uciszyć, wiatry przegonić.
Uciszam morza i oceany, bo jestem bogiem wodzie oddanym.

Powrót do góry