skip to Main Content

Tradycyjnie w kwietniu obchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły. W tym roku tę uroczystość świętowaliśmy 26 kwietnia. Tradycyjnie też razem z nami byli zaproszeni goście,  wszyscy uczniowie, rodzice, a także całe grono pedagogiczne naszej szkoły. Uczniów obowiązywał w tym dniu strój galowy. Typowych zajęć lekcyjnych  nie było, odbywały się jedynie zajęcia tematyczne związane z postacią Starego Doktora. W ruch poszły więc duże arkusze papieru, farby, kredki. W niektórych salach oglądano filmy oparte na twórczości Korczaka, w innych czytano jego utwory. Podczas uroczystej akademii pani dyrektor szkoły Ewa Błażków przybliżyła zebranym sylwetkę naszego patrona. Ze szczególną uwagą słuchali uczniowie klas pierwszych, którzy dopiero poznają bliżej postać Janusza Korczaka. Po tej dawce wiedzy przyszedł czas na ciekawy montaż, przygotowany przez członków naszej grupy teatralnej „Korczaki” pod kierunkiem p. Waldka Lankaufa. Montaż oparty był na „Dekalogu Rodzica”, czyli na 10 przykazaniach zalecanych przez Janusza Korczaka.
W sposób bardzo obrazowy pokazane zostały prośby dziecka i 10 bardzo ważnych zasad wychowania młodego pokolenia.
My dorośli, mieliśmy okazję poznać 10 rad, które zalecał człowiek, który za dzieci oddał swoje życie. Oglądając to wartościowe i bogate w treść przedstawienie, po raz kolejny przekonaliśmy się, że Korczak to „Dobry wychowawca, który nie wtłacza, a wyzwala, nie ciągnie, a wznosi,  nie ugniata, a kształtuje, nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje…”
Montaż pokazywał również oczekiwania młodych ludzi i prośby skierowane do dorosłych. Młodzi aktorzy w świetnych kreacjach scenicznych prosili o to, aby dorośli pozwolili im marzyć, aby przestrzegali ich praw, prosili o szacunek, miłość, o poświęcenie im uwagi i czasu. W sposób jasny i zrozumiały wskazywali dorosłym czego od nich oczekują.
W dalszej części uroczystości przyszedł czas na wręczanie nagród zwycięzcom konkursów.
Uroczysta akademia, została uroczyście zakończona. Głos zabrali zaproszeni goście, którzy życzyli nam umiejętności kierowania się w życiu drogowskazami zaczerpniętymi z życia naszego patrona, które chociaż były wypowiedziane dawno temu, to jednak nic, a nic nie straciły na swej wartości i aktualności.

Marzena Różnicka – Świercz

Powrót do góry